• Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

Wyjazd edukacyjny do firmy Ceramika Budowlana Lewkowo Sp. z o.o. oraz na Tragi Budowlane BUDMA Poznań 2019

    W dniach 13.02 – 16.02.2019 roku odbył się wyjazd edukacyjny do firmy Ceramika Budowlana Lewkowo Sp. z o.o. oraz na Tragi Budowlane BUDMA Poznań 2019 zrealizowany w ramach projektu „Wiemy więcej – budujemy więcej” współfinansowanego przez UE ze środków EFS w ramach RPOWP na lata 2014 – 2020. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie/uczennice klas trzecich technik budownictwa oraz opiekunowie: pani Justyna Demianko, pan Kamil Radzajewski i pan Tomasz Rolak.

    W przedsiębiorstwie Ceramika Budowlana Lewkowo Sp. z o.o. odbyło się 2,5 godzinne szkolenie „Proces technologiczny wytwarzania ściennych wyrobów ceramicznych”, które poprowadził pan Jerzy Sacharczuk, kierownik laboratorium. Uczestnicy zapoznali się z historią zakładu oraz produkowanym asortymentem. Część praktyczna szkolenia odbyła się podczas zwiedzania zakładu produkcyjnego: omówiony został proces technologiczny – wydobywanie gliny, mieszanie surowca, schudzanie, formowanie półfabrykatów, suszenie, wypalanie, kontrola jakości. Uczniowie zapoznali się także z wyrobami przedsiębiorstwa – obejrzeli place składowe gotowych wyrobów ceramicznych.
    Ceramika Budowlana Lewkowo Sp. z o.o. to zakład produkujący cegły i pustaki – ścienne materiały budowlane od blisko 50 lat. Produkty CB Lewkowo wytwarzane są na bazie gliny – rodzimego ekologicznego surowca naturalnego. Zapewniają one wysoką i wielopokoleniową trwałość, odpowiednią izolacyjność cieplną, znakomity mikroklimat wnętrz, oszczędność energii cieplnej, odporność na korozję biologiczną oraz dobrą dźwiękochłonność. Wydajne i nowoczesne linie technologiczne oraz wykwalifikowana i doświadczona kadra zapewniają najwyższą jakość produkowanych wyrobów, dlatego też CB Lewkowo jest wiodącym producentem ceramiki budowlanej w Polsce północno - wschodniej.
    Targi BUDMA czyli Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury, to jedno z najważniejszych miejsc spotkań producentów i dystrybutorów nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych z przedstawicielami handlu, architektami, wykonawcami i inwestorami w Europie. Targi budowlane prezentują najnowszą ofertę produktową, technologiczną i usługową blisko 1000 firm z Polski i zagranicy. BUDMA w Poznaniu obfituje w rynkowe premiery, nowości produktowe i merytoryczne wydarzenia podejmujące najbardziej aktualną problematykę branży budowlanej, a także prezentacje, konkursy i mistrzostwa.
    Młodzież ZSB-G w Białymstoku podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury Budma 2019 uczestniczyła w następujących prelekcjach i konferencjach:
         14.02.2019r. X FORUM BUDOWNICTWA PASYWNEGO I NISKOENERGETYCZNEGO
1.Zdrowie, komfort, niskie koszty eksploatacji, efektywność energetyczna – wyzwania w budownictwie XXI wieku, arch. mgr inż. Kamil Wiśniewski;
2. Stolarka pasywna: certyfikacja, audyt, szkolenia, inż. Sławomir Kwiatkowski;
3.Miejsce i rola silikatów we współczesnym budownictwie niskoenergetycznym, dr hab. inż. Dariusz Bajno;
4. Diagnostyka Energetyczna Budynków – Projektowanie, Odbiór, Eksploatacja, dr inż. Andrzej Górka;
5. Innowacyjne konstrukcje drewniane dla budownictwa pasywnego, mgr Michał Komorowski;
6. Instalacje techniczne w budynkach pasywnych, mgr inż. Bartosz Radomski;
7. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych w Polsce dla wszystkich uczestników procesu budowlanego, arch. mgr inż. Kamil Wiśniewski;
8. Funkcjonalność, użyteczność i użytkowanie budynków pasywnych”, arch. Grzegorz Siergiej.
         15-02-2019r. Konferencja XII Dzień Urbanisty „Przestrzeń w lepszym klimacie” Program „WODA”
1. Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatycznych dla Miasta Poznania - Piotr Wiśniewski (Dyrektor biura SMP), Agnieszka Górczewska (BKPiRM UM Poznań),
2. Wprowadzenie do wystąpienia Retencja.pl - Włodzimierz Dudlik, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi,
3. Woda w planowaniu przestrzennym. Warunki, retencja - Jacek Zalewski,
4. Retencja.pl - Dostosowanie systemu odwodnienia miasta do zmian klimatycznych na przykładzie Bydgoszczy – Stanisław Drzewiecki, Prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy.
    Podczas Targów młodzież zwiedzała tereny wystawowe Międzynarodowych Targów Poznańskich – miała możliwość kontaktu z producentami i zapoznania się z innowacyjnymi rozwiązaniami w branży budowlanej.
    W trakcie wyjazdu edukacyjnego uczestniczki i uczestnicy mieli okazję zwiedzać z przewodnikiem Starówkę Poznania z uwzględnieniem niestandardowych rozwiązań architektoniczno - budowlanych, prehistoryczny gród w Biskupinie, wypiekać rogale Świętomarcińskie przy użyciu tradycyjnych narzędzi w Rogalowym Muzeum w Poznaniu, zwiedzać Muzeum Uzbrojenia oraz poznać ducha starego Poznania w Blubry - legendy poznańskie w 6D. Odbyły się również zajęcia w rezerwacie archeologicznym Genius Loci pt. „Inżynieria sprzed tysiąclecia”. Dzięki odsłoniętym w Rezerwacie Archeologicznym reliktom warowni poznańskiej, młodzież mogła podziwiać drewniane konstrukcje i system obronny, który nadał kształt wyspie tumskiej – przybliżona została problematyka tego jak budowano bez gwoździ, z jakimi prawami fizyki musieli się zmierzyć budowniczowie oraz ile drewna zużyto.

Galeria zdjęć

Przydatne linki

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

Ministerstwo Edukacji Narodowej