• Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

Wyjazd edukacyjny do firmy Geotronics Dystrybucja Sp. z o.o., C – Geo Softline Plus oraz na szkolenie przeprowadzone przez Studenckie Koło Naukowe Geodetów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w dniach 15.05 – 17.05.2019 roku

     W dniach 15.05.-17.05.2019 roku odbył się wyjazd edukacyjny do firmy Geotronics Dystrybucja Sp. z o.o., C – Geo Softline Plus oraz na szkolenie przeprowadzone przez Studenckie Koło Naukowe Geodetów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w ramach projektu „Wiemy więcej – budujemy więcej” współfinansowanego przez UE ze środków EFS w ramach RPOWP na lata 2014 – 2020. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie klasy IIIh, IIIc/g i IIIg oraz opiekunowie: pani Sylwia Tomkiel, pani Małgorzata Radziszewska i pani Małgorzata Wilczewska.

     Firma Geotronics Dystrybucja sp. z o.o. jest jednym z największych polskich dystrybutorówi serwisantów instrumentów pomiarowych i jedynym w Polsce przedstawicielem firmy Trimble, jednej z najnowocześniejszych firm produkujących instrumenty pomiarowe dla geodezji. Przedstawiciel firmy pan Patryk Lewandowski zaprezentował najnowszy instrument pomiarowy tachimetr skanujący Trimble SX10. Łączy on w sobie skaner laserowy, odbiornik GNSS oraz tachimetr elektroniczny. Młodzież zapoznała się z jego możliwościami i pierwszy raz obserwowała prace pomiarowe wykonywane tachimetrem bez lunety. Wszystkie czynności pomiarowe, w tym celowanie odbywały się na ekranie kontrolera, co było bardzo ciekawym doświadczeniem. Uczniowie zobaczyli jak można pomierzyć miliony punktów w kilka minut, jak powiązać ze sobą różne metody pomiarowe z wykorzystaniem tylko jednego urządzenia pomiarowego.
     Firma C – Geo Softline Plus działa od 1992 roku. Od początku tworzyła oprogramowania dla geodezji. Pierwszymi aplikacjami były programy C-Geo i M-GEO - powstały one w 1991 roku. W 1994 firma rozpoczęła pracę nad C-Geo dla Windows. Sprzedaż C-Geo v. 1.0 dla Windows została uruchomiona od 1995 roku. Ze względu na rosnące potrzeby użytkowników programu w październiku 2007 roku firma opracowała kolejną wersję 8.0. Od roku 2010 program jest regularnie aktualizowany. Wprowadzane są zmiany wynikające z nowych przepisów prawnych w geodezji, w odpowiedzi na propozycje użytkowników programu, a także w wyniku realizacji projektu rozwoju C-GEO. Zakupując prawo do aktualizacji C-GEO zyskuje się zarówno dostęp do najnowszych wersji programu, rozwiązań zgodnych z aktualnymi przepisami, jak i stałą gwarancję oraz serwis i wsparcie techniczne dostępne przez telefon, e-mail i forum internetowe. Na koniec 2015 roku ponad 7 tysięcy przedsiębiorstw i osób użytkowało C-GEO, liczba licencji przekroczyła 12 tysięcy sztuk. Podczas szkolenia dla młodzieży pan Jerzy Biegalski, właściciel firmy Softline Plus przedstawił możliwości programu C-Geo w budowie baz danych, gromadzeniu danych przestrzennych i metadanych oraz wizualizacji danych przestrzennych.
     Kolejna część szkolenia obejmowała spotkanie ze studentami, podczas którego uczniowie mieli okazję zwiedzić budynki uniwersyteckie, w tym nowoczesne laboratorium pomiarowe – pracownię geodezji oraz zapoznać się z działalnością Studenckiego Koła Naukowego Geodetów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i prowadzonymi przez nich badaniami. SKN Geodetów rozwiązuje problemy związane z tematyką geodezyjną, a przede wszystkim z badaniami deformacji. Zagadnienie to jest realizowane na obozach naukowych organizowanych przez koło od 1972 roku w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie oraz na Szczelińcu Wielkim w Górach Stołowych. Rezultaty prac badawczych pozyskane na obozach, jak również wyniki pomiarów z innych obiektów są podstawą do opracowywania wystąpień (referatów oraz posterów) prezentowanych na licznych konferencjach naukowych w kraju i za granicą (w Ałma Acie, Nowym Sadzie, Nitrze, we Lwowie i w Petersburgu, we Wrocławiu i w Olsztynie). Od roku 1995 r. koło jest członkiem International Geodetic Student Organisation, a w maju 2013 r. było organizatorem International Geodetic Student Meeting. Od roku 2009 roku w ramach wymiany naukowej z Politechniką Lwowską członkowie Koła uczestniczą w wyjazdach naukowo-dydaktycznych do Lwowa, Ałuszty na Krymie, w Karpaty u podnóży góry Pop Iwan oraz do Odessy, a studenci z Ukrainy uczestniczą w obozach naukowych w Jaskini Niedźwiedziej i na Szczelińcu Wielkim.
     Spotkanie z uczniami ZSB-G poprowadził pan Piotr Patynowski – prezes SKN Geodetów oraz dr inż. Jakub Szczepański – opiekun Koła, a uczestniczył w nim także Prodziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji dr hab. inż. Marek Trojanowicz. Ciekawym elementem szkolenia była prezentacja prac wykonanych przez członków SKN Geodetów przy zastosowaniu nowoczesnych technologii:
- aplikacja ułatwiająca poruszanie się po Wrocławiu - Inteligentny system transportu,
- pomiary deformacji przy użyciu precyzyjnych instrumentów pomiarowych,
- skanowanie oraz modelowanie mostów wrocławskich i krasnoludków,
- porównanie prac pomiarowych wykonanych w różnych technologiach pomiarowych.
     Wyjazd edukacyjny był także niepowtarzalną okazją zwiedzenia najważniejszych romańskich i gotyckich zabytków Wrocławia. Uczniowie zwiedzili z przewodnikiem Stare Miasto i Ostrów Tumski oraz Hydropolis - nowoczesną, interaktywną wystawę (jedyne w Polsce centrum wiedzy o wodzie), znajdującą się w zabytkowym XIX-wiecznym zbiorniku wody.

 

Galeria zdjęć

Przydatne linki

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

Ministerstwo Edukacji Narodowej