• Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

Wyjazd zawodowy nauczycieli obejmujący szkolenie w firmie Blachotrapez Sp. z o.o., Elektrowni Wodnej w Niedzicy oraz na Uniwersytecie Rolniczym, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji w Krakowie w dniach 27.01 – 30.01.2019 rok.

    W dniach 27.01 – 30.01.2019 rok odbył się wyjazd zawodowy nauczycieli obejmujący szkolenie w firmie Blachotrapez Sp. z o.o., Elektrowni Wodnej w Niedzicy oraz na Uniwersytecie Rolniczym, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji w Krakowie, zrealizowany w ramach projektu „Wiemy więcej – budujemy więcej” współfinansowanego przez UE ze środków EFS w ramach RPOWP na lata 2014 – 2020. Uczestnikami wyjazdu byli nauczyciele przedmiotów zawodowych branży budowlanej, sanitarnej, geodezyjnej oraz odnawialnych źródeł energii.

    Zakres szkolenia w firmie Blachotrapez Sp. z o.o. obejmował część teoretyczną i praktyczną, a przeprowadził je pan Tomasz Borek, kierownik ds. technicznych. W pierwszej kolejności uczestnicy szkolenia mieli możliwość zwiedzenia nowoczesnej hali produkcyjnej oddanej do użytkowania w 2018. Obserwowali ciąg technologiczny wytwarzający panele blaszane oraz blachy systemowe.
    Podczas części teoretycznej poruszane były kwestie dotyczące asortymentu materiałowego, jaki proponuje firma Blachotrapez:
- blacha dachowa profilowana T8, T14 plus, T18, T18 plus, T20 plus, T35 plus, T50, T55,
- gonty blaszane (Janosik),
- panele dachowe i elewacyjne na rąbek stojący,
- blachy z posypką,
- obróbki blacharskie (zakończenie gąsiora dachowego, pas podrynnowy, nadrynnowy),
- akcesoria dachowe (rynny, okna dachowe, kominki wentylacyjne, systemy uszczelnień).
    Część praktyczna była przeprowadzona na poligonie szkoleniowym i obejmowała wykonanie obróbek blacharskich wieńczących dach, łączenia ze sobą poszczególnych arkuszy blach płaskich, obróbki okna dachowego. Kadra pedagogiczna została w szczególny sposób uczulona na najczęstsze błędy wykonawcze podczas wykonywania pokrycia dachowego z blachy oraz miała możliwość zapoznania się z nowym produktem firmy jakim jest gont blaszany – Janosik.
    Blachotrapez należy do czołowych producentów pokryć dachowych i elewacyjnych w Polsce. Początki firmy sięgają lat 60-tych, kiedy to powstała firma dekarska państwa Luberda. Wykonując krycie dachów, montaż rynien i obróbek wykonywanych we własnym warsztacie firma nieustannie rozwijała się powiększając liczbę zatrudnionych pracowników. Z biegiem lat dzięki pracowitości, wytrwałości i góralskiej zawziętości, wychodząc na przeciw potrzebom rynku firma przekształciła się z firmy dekarskiej w produkcyjno-handlową i szybko stała się liczącym dystrybutorem blach stalowych. Początek lat 90-tych powoduje całkowitą zmianę zakresu działania, a głównym obszarem staje się hurtowy handel blachą i produkcja pokryć dachowych. W 1992 roku powstaje pierwszy zakład produkcyjny w Ponicach, rok później zostaje otwarta pierwsza placówka sprzedaży detalicznej w Sękocinie, a w 1995 w Krakowie. Koniec lat 90-tych wieku to duży wzrost popytu na pokrycia dachowe, za którym firma musiała nadążyć. W tym celu w 1997 roku powstaje kolejny zakład produkcyjny w Rabce - Zaboria i rozpoczyna się szybka ekspansja sieci detalicznej na terenie Podhala i byłego województwa bielskiego. W tym też roku Blachotrapez jako pierwszy wprowadza alucynk, nowy rodzaj materiału do produkcji pokryć dachowych. Z końcem roku 2003 Blachotrapez sprzedaje już blachy w 40 własnych placówkach i otwiera dział sprzedaży hurtowej. Rok 2004 to początek zorganizowanej ekspansji zagranicznej. Firma stale poszerza swoją ofertę handlową, jak i rejony działania. Na Słowacji powstaje Blachotrapez s.r.o. oferując produkowane w Polsce blachy, dziś już w 37 placówkach handlowych. W 2007 roku zorganizowane działanie rozpoczyna dział eksportu oferując za pomocą własnych przedstawicieli wyroby Blachotrapezu w Rumuni, Czechach, na Białorusi i na Węgrzech. Rok 2012 to już trzy nowoczesne zakłady produkcyjne, własny tabor samochodowy liczący przeszło 150 samochodów ciężarowych i dostawczych, największa w Polsce własna sieć sprzedaży detalicznej, ponad 110 placówek handlowych na terenie kraju i dwa biura handlowe obsługujące klientów hurtowych: Zabornia i Sękocin. Rok 2015 to czas nowych produktów oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Na rynku pojawia się blachodachówka TALIA o wyjątkowo smukłej formie oraz innowacyjny gont blaszany Janosik. W wyniku wieloletnich obserwacji, analiz i badań, przeprowadzonych przez ekspertów firmy BLACHOTRAPEZ wprowadzony zostaje innowacyjny system SPS – opatentowany system bezpiecznego tłoczenia blachy. Rewolucyjny system, gwarantujący zwiększoną żywotność blachy, stosowany jest przy produkcji wszystkich modeli blachodachówek. Dzięki niemu firma wydłuża gwarancję na wybrane produkty nawet do 40 lat. Marka dostępna jest w największej w Polsce własnej sieci sprzedaży detalicznej oraz u dystrybutorów firmy. Można je nabyć w 34 punktach na terenie Słowacji, w 14 w Rumunii oraz w 5 placówkach handlowych w Czechach.
    Kolejne szkolenie odbyło się w Elektrowni Wodnej w Niedzicy, a poprowadził je pan Ireneusz Szram - przybliżył genezę powstania zapory i zbiornika Czorsztyńskiego oraz problemy, z jakim przyszło się zmierzyć projektantom i budowniczym zapory. Projekcja filmowa https://www.youtube.com/watch?v=ZSBUkE_KLu0 uzupełniła przekazane informacje.Program szkolenia obejmował: parametry techniczne zapory i zamontowanych urządzeń, potencjał wytwórczy energii elektrycznej, zasadę działania elektrowni, jej współpracę z krajowym systemem energetycznym oraz funkcję zapobiegania powodziom.Poruszając się trasą przewidzianą do zwiedzania prowadzący w kolejnych miejscach obiektu, pokazał oraz wyjaśnił sposób doprowadzenia wody dwoma wydrążonymi w skale sztolniami o średnicy 7 m do dwóch turbin odwracalnych typu Deriaza o przepustowości 250m3/h łącznie, procedurę zamykania dopływu wody, elementy służce kontroli bezpiecznej pracy turbiny, sposób prowadzenia prac kontrolno-konserwacyjnych. Kolejnym przystankiem była hala maszyn, w której są znajdują się dwa generatory prądu elektrycznego o mocy nominalnej 2 x 46MW. Dalej trasa prowadziła na koronę zapory z której roztaczał się widok na Zbiornik Czorsztyński mieszczący 232 mln m³ wody. Powierzchnia zalewu zbiornika to 1226 ha, a jego głębokość przed zaporą w normalnych warunkach wynosi 42m. Zapora w Niedzicy jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną z centralnym uszczelnieniem glinowym: wysokość zapory to 56 m, a długość 404 m.
    Prowadzący szkolenie na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji, pan mgr inż. Piotr Brożek zapoznał słuchaczy z nowoczesnymi technologiami pozyskiwania danych przestrzennych. Przedstawił możliwości pozyskiwania danych na podstawie zdjęć fotogrametrycznych oraz w postaci „chmury punktów” z wykorzystaniem technologii naziemnego skaningu laserowego. Zaprezentował możliwości opracowania dokumentacji architektonicznej na podstawie zdjęć oraz „chmury punktów”. Zwrócił uwagę na połączenie metod pomiarowych w celu uzyskania najlepszych efektów modelowania trójwymiarowego.W drugiej części prezentacji prowadzący przedstawił rodzaje i budowę bezzałogowych statków latających. Zapoznał nauczycieli z przepisami prawa dotyczącymi wykonywania prac pomiarowych z zastosowaniem dronów oraz sposobem uzyskania licencji. Zaprezentował zastosowanie dronów do pozyskiwania danych przestrzennych, prowadzenia nalotów fotogrametrycznych oraz przedstawił zastosowanie różnych rodzajów dronów w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.
    Podczas wyjazdu nauczyciele mieli także okazję do zwiedzenia kompleksu Term w Białce Tatrzańskiej (proekologiczne rozwiązania, zielone źródła energii), Rabki Zdroju, Białki Tatrzańskiej, Bukowiny Tatrzańskiej, Murzasichle i Zakopanego w uwzględnieniem niestandardowych rozwiązań architektoniczno – budowlanych oraz budownictwa regionalnego.

Galeria zdjęć

Przydatne linki

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

Ministerstwo Edukacji Narodowej