• Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

Wyjazd zawodowy na XIII Konferencję „Pokazać – Przekazać”, organizowaną przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniach 23.08 – 24.08.2019r.

    W dniach 23.08 – 24.08.2019 roku nauczyciele ZSB-G, pani Renata Kowalko i pan Paweł Klim, uczestniczyli w trzynastej edycji konferencji „Pokazać – Przekazać”, orgaznizowanej przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wyjazd zawodowy został zrealizowany w ramach projektu „Wiemy więcej – budujemy więcej” współfinansowanego przez UE ze środków EFS w ramach RPOWP na lata
2014 – 2020.

    Przewodnim tematem tegorocznej konferencji była edukacja oraz nauczyciele jako architekci zmian: jak dziś postrzegamy ich społeczną rolę, czego oczekujemy, jak zmienia się nowoczesne kształcenie dzieci i młodzieży wobec wyzwań stawianych przez realia XXI wieku. Oświata na całym świecie mierzy się z wyzwaniami, rozwój technologiczny, gospodarczy i wynikające z niego wysokie oczekiwania oraz ambicje edukacyjne społeczeństw wymagają zmian modelu kształcenia. W Centrum Nauki Kopernik - podczas konferencji Pokazać – Przekazać, gromadzącej szerokie środowiska edukacyjne, odbyła się dyskusja nad przyszłością szkoły – brali w niej udział nauczyciele, edukatorzy, dyrektorzy szkół, naukowcy, przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się edukacją formalną i nieformalną. Uczestnicy wspólnie zastanawiali się nad przeformułowaniem definicji osoby nauczającej i osoby uczącej się: „Należy spróbować odejść od kultury nauczania na rzecz kultury uczenia się, by móc przygotować młode pokolenia do funkcjonowania w zmieniającej się rzeczywistości”. Wykład wprowadzający wygłosił prof. dr hab. Tomasza Szkudlarka, kierownik Zakładu Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Gość specjalny konferencji – dr Sharon Friesen, prodziekan Wydziału Edukacji Werklund na Uniwersytecie w Calgary opowiedziała o metodach uczenia i uczenia się z wykorzystaniem metody badawczej, kładących nacisk na rozwój umiejętności krytycznego myślenia, rozwiązywanie problemów i współpracę w zespole (Inquiry Based Learning i Problem Based Learning). Wykład podsumowujący konferencję wygłosiła prof. Barbara Fatyga, kierowniczka Zakładu Metod Badania Kultury i Ośrodka Badań Młodzieży w ISNS UW. Podczas wystąpienia próbowała odpowiedzieć na pytania, czy jako nauczyciele i edukatorzy w ogóle wiemy, z kim pracujemy. Czy znamy cele i aspiracje uczniów i uczennic? Czy oni sami mają świadomość własnych potrzeb?

Galeria zdjęć

Przydatne linki

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

Ministerstwo Edukacji Narodowej