Wyjazd zawodowy nauczycieli obejmujący wizytę studyjną w Stowarzyszeniu Producentów Cementu w Krakowie oraz szkolenie zawodowe w Krakowskim Centrum Innowacyjnych Technologii AGH i w firmie BASF w Myślenicach 

    W dniach 29.01 – 01.02.2018 roku odbył się wyjazd zawodowy nauczycieli  obejmujący wizytę studyjną w Stowarzyszeniu Producentów Cementu w Krakowie oraz szkolenie zawodowe w Krakowskim Centrum Innowacyjnych Technologii AGH i w firmie BASF w Myślenicach, zrealizowany w ramach projektu „Wiemy więcej – budujemy więcej” współfinansowanego przez UE ze środków EFS w ramach RPOWP na lata 2014 – 2020. Uczestnikami wyjazdu byli nauczyciele przedmiotów zawodowych branży budowlanej, sanitarnej oraz odnawialnych źródeł energii. 
    Zakres szkolenia w Stowarzyszeniu Producentów Cementu obejmował następujące zagadnienia: „Nowoczesny i innowacyjny przemysł cementowy w Polsce” – wykład poprowadził pan prof. Jan Deja (AGH, SPC) oraz „Beton – nowoczesne i efektywne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym i drogowym”  - pan Zbigniew Pilch (SPC).

    Przemysł cementowy w Polsce tworzy 14 nowoczesnych zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na terenie 8 województw. Branża tworzy bezpośrednio około 4000 miejsc pracy, a pośrednio aż 25000. Największa europejska cementownia znajduje się w Polsce, w miejscowości Górażdże. Moce produkcyjne polskich cementowni wynoszą 22 – 24 mln ton cementu rocznie. W produkcji wykorzystuje się około 5 mln ton odpadów z innych branż przemysłowych (popioły, żużle), a cementownie spalają 10% polskich odpadów komunalnych wykorzystując je jako paliwo alternatywne (RDF). Cementownie zlokalizowane są zazwyczaj w małych miejscowościach - wynika to z tradycji i dostępności surowców mineralnych. Przeprowadzone inwestycje proekologiczne spowodowały, że zakłady cementowe obecnie nie stanowią uciążliwego sąsiedztwa, nie niosą zagrożenia dla środowiska oraz odgrywają znaczącą rolę w zagospodarowaniu odpadów. Społeczności lokalne odnoszą korzyści z lokalizacji cementowni na swoim terenie, wpływy z zakładów cementowych to często ponad 50% środków w budżecie danego samorządu, tworzą też miejsca pracy oraz wspierają kulturę, sport i rekreację. Przemysł cementowy w Polsce zapewnia stałą dostępność najistotniejszego materiału budowlanego, wysoką jakość w odróżnieniu od wielu materiałów importowanych i produkowanych poza granicami kraju, wsparcie merytoryczne skomplikowanych inwestycji budowlanych oraz  pozwala na sprawną realizację kluczowych inwestycji w budownictwie drogowym, kolejowym, energetycznym i mieszkaniowym. 
    Idea Centrum Energetyki AGH została przedstawiona uczestnikom przez pana Arkadiusza Jesionka, dyrektora administracyjnego CE AGH.     Program realizowany w Krakowskim Centrum Innowacyjnych Technologii AGH obejmował wizyty i szkolenia w następujących laboratoriach:
- Laboratorium Układów Kogeneracji (oprowadzał pan Wojciech Kalawa, kierownik laboratorium),
- Laboratorium Przemian Energetycznych w Energetyce oraz Laboratorium Przemian Energetycznych w Energetyce Odnawialnej (szkolił pan prof. Mariusz Filipowicz, kierownik laboratoriów).

    Laboratoria CE AGH prowadzą badania i prace usługowe w ramach projektów badawczych, badawczo-naukowych i komercyjnych w obszarach:
- certyfikacja przyrządów pomiarowych przeznaczonych do rejestracji wskaźników jakości napięcia,
- badanie emisji i odporności urządzeń na wybrane zaburzenia elektromagnetyczne,
- ocena propagacji oraz metody lokalizacji źródeł zaburzeń elektromagnetycznych,
- budowa rozproszonych systemów pomiaru parametrów jakościowych, mocy i energii w sieci zasilającej.

    Założenie strategiczne CE to wspieranie innowacji w energetyce. Priorytetowe działania obejmują: inteligentną sieć elektroenergetyczną, inteligentne budynki, nowoczesne systemy ICT i technologie obliczeniowe dla energetyki, zaawansowane systemy wytwarzania energii z węgla, gazu, biomasy i odpadów, magazynowanie energii, ogniwa paliwowe, paliwa alternatywne, zaawansowane systemy słoneczne, technologie wychwytywania, transportu, składowania i utylizacji CO2 oraz przyszłe i powstające technologie energetyczne.
    Szkolenie zawodowe w firmie BASF w Myślenicach dotyczyło: roli domieszek w modyfikacji właściwości betonów, zapraw i zaczynów, betonów specjalnych i ich zastosowania w praktyce, technologii betonów mrozoodpornych i masywnych. Wykład i zajęcia laboratoryjne prowadzili panowie: Michał Elert, dyrektor techniczno – handlowy oraz Michał Zapała, kierownik laboratorium betonowego firmy Basf w Myślenicach.
    Firma BASF powstała w 2006 roku i obecnie to największy producent chemiczny na świecie. W 2014 roku firma wprowadza na rynek nową markę „Master Builders Solutions”, łącząc 30 różnych mniejszych marek. Zakres rozwiązań oferowanych w ramach „Master Builders Solutions” to m.in. domieszki do betonów i zaczynów, powłoki wodoodporne, posadzki dekoracyjne i przemysłowe, uszczelnienia i posadzkowe systemy naprawcze. Produkty Basf są wykorzystywane przy produkcji betonu towarowego, tunelowaniu, wykonywaniu uszczelnień i zapraw naprawczych i ochronnych, w prefabrykacji ciężkiej, przy betonach natryskowych, systemach posadzkowych oraz membranach wodoszczelnych i przeciwogniowych. Misja firmy to dostarczenie niezawodnych rozwiązań najlepszym budowlańcom. Sektory aktywności „Master Builders Solutions” obejmują: budownictwo mieszkaniowe i niemieszkaniowe, infrastrukturę drogowo – kolejową, budownictwo podziemne,  infrastrukturę energetyczną, budownictwo przemysłowe oraz innowacje: autoklawizowany beton komórkowy i samorozlewne podkłady podłogowe. Wszystkie najwyższe budynki na świecie powyżej 500 m są zbudowane z domieszkami firmy Basf: Taipei, World Trade Center, Makkah Royal Clock Tower, Shanghai Tower i Burj Khalifa. W Polsce firma także dostarczyła chemię budowlaną do wielu realizacji: np. do fundamentów w elektrociepłowniach w Opolu, Kozienicach, Turowie, Jaworznie, do budowy II linii metra w Warszawie, do budowy tunelu pod Martwą Wisła w Gdańsku oraz drogi S7 „Zakopianka”. Beton architektoniczny zaprojektowany przez Basf został wykorzystany przy wykonaniu Centrum Kulturalno – Kongresowego „Jordanki” w Toruniu, przy budowie wieżowca Daniela Libeskinda w Warszawie, wiaduktu Sośnica (największe skrzyżowanie autostrad w Europie), Stadionu Narodowego w Warszawie oraz przy terminalu LNG w Świnoujściu.
    Podczas wyjazdu nauczyciele mieli także okazję do zwiedzenia miasta Lanckorona (przejście szlakiem architektury drewnianej, budownictwo ekologiczne i energooszczędne), Łagiewnik (nowoczesny kompleks architektoniczny) oraz miasta Krakowa z uwzględnieniem niestandardowych rozwiązań architektoniczno – budowlanych (m.in. Tauron Arena Kraków).

Galeria zdjęć