• Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

Wyjazd edukacyjny do Zakładu Geotermii w Mszczonowie, Elektrowni Wiatrowej w Rymanowie, Elektrociepłowni Hotelu Arłamów oraz Zespołu Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce

    W dniach 26.09 – 29.09.2018 roku odbył się wyjazd edukacyjny do Zakładu Geotermii w Mszczonowie, Elektrowni Wiatrowej w Rymanowie, Elektrociepłowni Hotelu Arłamów oraz Zespołu Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce zrealizowany w ramach projektu „Wiemy więcej – budujemy więcej” współfinansowanego przez UE ze środków EFS w ramach RPOWP na lata 2014 – 2020. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie klas IIz i IVz oraz opiekunowie: pani Krystyna Sadowska, pani Marzena Sikorska i pan Kamil Radzajewski.

    Zakres szkolenia w Zakładzie Geotermii w Mszczonowie obejmował zajęcia teoretyczne dotyczące procesu technologicznego produkcji i wykorzystania energii cieplnej otrzymywanej z wód geotermalnych, dystrybucji ciepła w sieci ciepłowniczej oraz wykorzystania wód geotermalnych w miejskim systemie wodociągowym. Podczas części praktycznej młodzież miała okazję zapoznać się z funkcjonowaniem obiektów ciepłowni i stacji poboru wody geotermalnej w rzeczywistych warunkach pracy. Szkolenie prowadził pan Dariusz Synk, mistrz zakładu. Omówione zostało wyposażenie budynku ciepłowni: gazowe kotły grzewcze, absorpcyjna pompa ciepła, sprężarkowa pompa ciepła, zasobnik buforowy, ekonomizer, stacja uzdatniania wody do sieci ciepłowniczej oraz stacji poboru wód geotermalnych: urządzenia do uzdatniania wody geotermalnej, system kontroli i nadzoru, a także parametry techniczne odwiertu. Dodatkowo uczennice i uczniowie mieli okazję zobaczyć możliwości wykorzystania wód geotermalnych do celów rekreacyjnych i grzewczychw Termach Mszczonowskich.
    Zakład Geotermalny w Mszczonowie powstał jako trzeci w Polsce. Wydobywana w nim od2000 roku woda geotermalna wykorzystywana jest do celów ciepłowniczych, rekreacyjnych oraz co jest ewenementem na skalę europejską – do celów pitnych. Ciepłownia geotermalna zastąpiła trzy miejskie kotłownie węglowe, które co roku emitowały do atmosfery 15 ton związków azotu, 60 ton związków siarki, 9700 ton dwutlenku węgla oraz 145 ton pyłów. Po zastosowaniu zasilania geotermalnego i współdziałającego z nim dodatkowego systemu gazowego emisja pyłów spadła do zera, znikły również związki siarki, związki azotu spadły do 1 tony, a dwutlenku węgla wydziela się czterokrotnie mniej. Eksploatacja gorących podziemnych źródeł zapewnia stabilny system grzewczy, a także zminimalizowała negatywne skutki oddziaływania na środowisko procesu produkcji ciepła. Podmszczonowskie wody geotermalne o temperaturze 42˚C, pozyskiwane z głębokości 1700 metrów są w stanie skutecznie ogrzać Mszczonów do momentu, kiedy temperatura powietrza nie spadnie poniżej - 5˚C, później musi być dodatkowo podgrzewana gazem. Całkowita moc zainstalowana ciepłowni wynosi 8,3 MW, a moc systemu pochodząca z wód geotermalnych wynosi około 3,7 MW.
    Szkolenie techniczne w Elektrowni Wiatrowej w Rymanowie obejmowało następujące zagadnienia: proces inwestycyjny budowy elektrowni wiatrowej, logistykę dostaw oraz prace montażowe siłowni wiatrowych, parametry techniczne wybudowanych obiektów, infrastrukturę sieci elektroenergetycznej, dystrybucję energii elektrycznej w systemie, rozruch i zatrzymanie elektrowni wiatrowej, przeglądy bieżące i okresowe, serwis oraz wymagane naprawy turbin i generatorów. Podczas części praktycznej młodzież zwiedziła obiekt i zapoznała się z wytwarzaniem energii elektrycznej w elektrowni wiatrowej. Szkolenie prowadził pan mgr inż. Łukasz Markiewicz.
    Elektrownia Wiatrowa w Rymanowie posiada 13 wiatraków. Turbiny wytwarzają energię, która jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na prąd dla 2,5 tysiąca gospodarstw domowych. Nominalna moc farmy wynosi 26 MW. Właścicielem jest IKEA Retail Spółka z o.o. Zainwestowanie w odnawialne źródło energii w postaci elektrowni wiatrowej przyczyniło się do redukcji emisji dwutlenku węgla, jak i do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych w Polsce. Oto kilka danych technicznych dotyczących Elektrowni Wiatrowej w Rymanowie: wysokość wieży elektrowni wiatrowych wynosi 100m, średnica wirnika 92m, waga gondoli 70 ton, waga stalowej wieży 100 ton, waga śmigła 7,5 tony, prędkość obrotowa wirnika 8 – 11 obrotów na minutę, a po przekładni na generatorze 1800 – 1900 obrotów na minutę, fundament każdej wieży ma średnicę 16 metrów i sięga 4 metry w głąb ziemi – to 400m 3 betonu i 40 ton stali. Prąd o napięciu 110 kV oddawany jest do sieci elektroenergetycznej. Elektrownia posiada stały monitoring ptaków – po wydaniu sygnału ostrzegawczego ptakom, jeżeli nie zmienią one trasy lotu – turbina jest zatrzymywana. Jeszcze jednym ciekawym rozwiązaniem jest „shadow casting” – zatrzymanie wybranej turbiny, która daje migotanie cienia mieszkańcom w określonych godzinach dnia.
    Zakres szkolenia w obiekcie Elektrociepłowni Arłamów obejmował zajęcia teoretyczne dotyczące procesu technologicznego produkcji i wykorzystania energii elektrycznej oraz energii cieplnej otrzymywanych w procesie spalania biomasy w postaci zrębki. Podczas części praktycznej młodzież miała okazję zapoznać się z funkcjonowaniem obiektu elektrociepłowni oraz magazynów na paliwo w rzeczywistych warunkach pracy. Szkolenie prowadził pan Waldemar Bąk, dyrektor działu technicznego. Omówione zostało wyposażenie obiektu elektrociepłowni: kocioł na biomasę, instalacja kotła na olej termiczny, agregaty wody lodowej, free cooler, multicyklon, system kontroli i nadzoru, a także parametry techniczne elektrociepłowni. Uczennice i uczniowie zapoznali się z możliwością wykorzystania energii cieplnej w sposób niekonwencjonalny, tj. podgrzewany basen zewnętrzny przez cały rok, podgrzewana murawa boiska oraz podgrzewane dachy.
    Elektrociepłownia w Arłamowie działa od prawie czterech lat z bardzo dobrym skutkiem biznesowym i produkcyjnym. Obiekt produkuje energię elektryczną, ciepło oraz wodę lodową do systemów klimatyzacji (układ trójgeneracji), wykorzystując jako opał biomasę z drewna. Jedyne emisje to para wodna i dwutlenek węgla. Jest to innowacyjny, najnowocześniejszy i największy tego typu obiekt w Polsce, jeden z niewielu w Europie. Moc produkowanej energii elektrycznej to 1,2 MW, ciepła 5,6 MW, a chłodu 2,7 MW. Arłamowska elektrociepłownia znalazła się wśród laureatów konkursu na „Budowę roku w energetyce”. Inwestycja w energię z biomasy przynosi także korzyści finansowe – obniża koszty prądu, które nie zawierają opłat przesyłowych i serwisowych sieci elektroenergetycznej, a ciepło i chłód jest wartością dodaną, a więc cena jest znacząca niższa od ciepła odbieranego z sieci ciepłowniczej.
    W Zespole Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce szkolenie rozpoczęło się bardzo ciekawą projekcją filmową, podczas której młodzież zapoznała się z historią budowy ZEW Solina – Myczkowce oraz zasadą działania elektrowni wodnych szczytowo – pompowych, przepływowych i derywacyjnych. Podczas wycieczki edukacyjnej omówione zostały parametry techniczne obiektów w Zespole Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce, procedura rozruchu i zatrzymania turbin wodnych, awaryjny zrzut wody, różnice w budowie zapór w Solinie i Myczkowcach i ich współdziałanie oraz zadania nastawni – nadzór i kontrola pracy turbozespołów w zależności od potrzeb Krajowego Systemu Dyspozycji Mocy. Szkolenie prowadził pan Krzysztof Wojtanowski.
    ZEW Solina – Myczkowce S.A. to zespół dwóch elektrowni wodnych na sztucznych zbiornikach na rzece San w gminie Solina w województwie podkarpackim – Elektrownia Solina i Elektrownia Myczkowce. Budowa zespołu elektrowni trwała 12 lat i składała się z dwóch etapów: budowy zapory ziemnej i Elektrowni Myczkowce w latach 1956 – 1960 oraz budowy zapory betonowej i Elektrowni Solina w latach 1961 – 1968. W latach 2000 – 2003 zmodernizowano zaporę w Solinie – zwiększono moc elektrowni ze 136 MW do 200 MW, wymieniono także wirniki turbin, wały turbin, hydrauliczno – mechaniczno – elektryczny regulator na elektroniczny pamięciowo regulowany programowalny regulator cyfrowy oraz zmodernizowano generatory i zespoły regulacyjne, także zmniejszono liczbę przecieków w zaporze. W 2015 roku na ścianie zapory powstał największy na świecie ekologiczny mural – „namalowany” wodą pod bardzo dużym ciśnieniem, którą zmyto zabrudzenia nagromadzone tam przez 50 lat – malunek przedstawia zwierzęta i rośliny występujące w Bieszczadach, m.in. wilka, rysia i orła przedniego.
    W trakcie wyjazdu edukacyjnego młodzież miała okazję zwiedzić z przewodnikiem Skansen w Sanoku – pierwszy i największy tego typu obiekt w Polsce przedstawiający drewniane budownictwo ludowe, ruiny klasztoru ojców Karmelitów Bosych w Zagórzu, ruiny cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego w Berezce, cerkiew drewnianą w Górzance oraz zobaczyć piękny krajobraz Bieszczad na punkcie widokowym w Polańczyku. Spacer po starym mieście w Lublinie, także z przewodnikiem, z uwzględnieniem niestandardowych rozwiązań architektonicznych, zakończyły wyjazd edukacyjny młodzieży.

Galeria zdjęć

Przydatne linki

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

Ministerstwo Edukacji Narodowej