• Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

Wyjazd edukacyjny do firmy TPI Sp z o.o. w Warszawie

    W dniu 15.10.2018 roku odbył się wyjazd edukacyjny do firmy TPI Sp. z o.o. w Warszawie w ramach projektu „Wiemy więcej – budujemy więcej” współfinansowanego przez UE ze środków EFS w ramach RPOWP na lata 2014 – 2020. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie klas IVh i IVg oraz opiekunowie: pani Joanna Chrapowicka, pani Elżbieta Rynkowska i pan Grzegorz Pawełko.

    Przyszli geodeci uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez firmę TPI Sp. z o.o. – jednego z największych w Polsce dostawców rozwiązań pomiarowych w geodezji, dysponującego najwyższej klasy sprzętem pomiarowym. Była to świetna okazja do zapoznania się z nowinkami technologicznymi z dziedziny geodezji, oprogramowania technologii geodezyjnej, zobaczenia
i przetestowania najnowocześniejszych sprzętów pomiarowych, podziwiania efektów końcowych pomiarów skaningu laserowego oraz przeglądania przyszłościowej mapy w formacie 3D.    Zakres szkolenia obejmował zagadnienia:
1. Informacje na temat sieci stacji referencyjnych TPI NET pro.
2. Technologia „Elite Survey Suite” jako rozwiązanie systemowe dla geodetów.
3. Przedstawienie najnowszych rozwiązań sprzętowych dla prac polowych takich jak:
a) FC 5000 Field Computer – kontroler pomiarowy do zadań specjalnych,
b) MAGNET 4.0 Software Suit – najnowsze oprogramowanie pomiarowe które pracuje w „chmurze”,
c) Tachimetry robotyczne: GT-500 i GT-1000, ich zalety i zastosowanie,
d) Wielozadaniowy, hybrydowy odbiornik GNNS – HiperX,
4. Zalety technologii geodezyjnych pomiarów hybrydowych – połączenie technologii GNNS z robotycznym, jednoosobowym tachimetrem,
5. Przedstawienie zastosowania, obsługi i działania skanera laserowego: 3D FARO Focus – pokaz skanowania pomieszczenia,
6. „Chmura punktów” jako wirtualny i numeryczny zapis skaningu laserowego,
7. Zastosowanie i tworzenie orto obrazów 3D,
8. Oprogramowanie SCENE do obróbki danych ze skanera,
9. Skaner ręczny FARO Scanner Freestyle 3d – pokaz oraz zajęcia praktyczne ze skanowania obiektów,
10. Informacje o wykorzystaniu dronów w pomiarach geodezyjnych.
    Wzbogaceni w dużą dawkę nowej wiedzy uczniowie i opiekunowie udali się do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Rozwiązanie architektoniczne obiektu nawiązuje do rzymskiego Panteonu. Część parterową wypełnia przestrzeń sakralna z kaplicami upamiętniającymi najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Pod posadzką, w kościele dolnym stworzony został tzw. Panteon Wielkich Polaków – miejsce pochówku i upamiętnienia najbardziej zasłużonych polskich patriotów oraz ludzi kultury i nauki. Charyzmatyczny przewodnik przedstawił historię tego niezwykłego obiektu. Świątynia wywarła na wszystkich ogromne wrażenie.
    W ramach wyjazdu uczniowie zwiedzili także siedzibę PLL LOT: poznali historię lotnictwa, otrzymali wiele praktycznych wskazówek jak przygotować się do lotu oraz dowiedzieli się czego nie można zabierać ze sobą na pokład samolotu. Uczestnicy wycieczki mieli okazję wejść do hangaru, gdzie serwisowane i naprawiane są samoloty i na żywo zobaczyć pracę osób odpowiedzialnych za przegląd techniczny tych maszyn. Atrakcją było też Lotnisko Chopina - z tarasu widokowego można było podziwiać startujące i lądujące samoloty.

Galeria zdjęć

Przydatne linki

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

Ministerstwo Edukacji Narodowej