• Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

Wyjazd edukacyjny „Techniczna Warszawa”

    W dniu 29.09.2020 roku odbył się wyjazd edukacyjny do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (omówienie rozwiązań techniczno – technologicznych), zapoznanie z architekturą Starego Miasta w Warszawie oraz do Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach zrealizowany w ramach projektu „Wiemy więcej – budujemy więcej” współfinansowanego przez UE ze środków EFS w ramach RPOWP na lata 2014 – 2020. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie klas IVb i IVa oraz opiekunowie: pani Małgorzata Radziszewska, pani Sylwia Karczewska i pan Maciej Stefanowicz.

    Warszawa, to miasto, które podobnie jak Paryż, Londyn czy Berlin, łączy tradycję z nowoczesnością, gdzie piękne stare kamienice, łączą się z socrealistycznym kiczem, który dominował po II wojnie światowej. To miasto nieoszczędzone przez historię, a przez to niezwykle ciekawe, również pod względem architektonicznym. Mogli się o tym przekonać uczniowie klas czwartych technik budownictwa biorący udział w wyjeździe edukacyjnym - mieli oni okazję zwiedzić niektóre atrakcje stolicy: Stare Miasto oraz Pałac Kultury i Nauki, a także Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.
    Pierwszą przystankiem podczas wyjazdu było Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. To magiczne miejsce. Podziwiając eksponaty, przenosimy się w czasy pierwszych samochodów, które majestatycznie poruszały się po drogach we wczesnych latach XX wieku. Znajdują się tam takie „perełki” motoryzacji, takie jak: czołg „Rudy 102”, który wykorzystano w kultowym serialu „Czterej pancerni i pies”, auta, którymi poruszali się dyktatorzy XX wieku: Stalin, Jaruzelski czy też Breżniew. Jednak najbardziej zachwycają te stylowe, piękne samochody z początku XX wieku. Ich linia, wykończenie wnętrza i wygoda nie ma sobie równych.
    Młodzież mogła również obejrzeć budowlę, która góruje w Warszawie i od lat (ku rozpaczy niektórych) stanowi wizytówką stolicy. Mowa oczywiście o Pałacu Kultury i Nauki. Ma 237 metrów wysokości i jest najwyższym budynkiem w Polsce. Na 30 piętrze (na wysokości 114 m) znajduje się taras widokowy, który można zwiedzać i z którego mogliśmy podziwiać piękną panoramę stolicy. PKiN to także sale konferencyjne oraz balowe, a także basen, restauracja, muzea, kino oraz teatr. W pomieszczeniach pałacu możemy podziwiać liczne kolumny zdobione stiukami, marmurowe i drewniane posadzki jak i ściany wykładane tapicerką. Wyposażenie wnętrz jest oryginalne i pamięta czasy drugiej połowy XX wieku. Bezpośrednio pod sufitami za ozdobnymi ażurami kryje się jedna z pierwszych mechanicznych klimatyzacja. Z sufitów majestatycznie zwisają przepiękne szklane żyrandole, które swoje pierwowzory mają we Włoszech. A oto niektóre dane techniczne PKiN:
• konstrukcja budynku: rama stalowa, wewnętrzny trzon stalowy,
• fundament skrzynkowy żelbetowy,
• wysokość: 237 m ze wspornikiem antenowym (stanowiącym integralną część iglicy), 187,80 bez iglicy, 167,68 m bez „korony”,
• liczba pięter: 42,
• liczba pomieszczeń: 3288,
• całkowita powierzchnia pomieszczeń: 123 084 m²,
• kubatura: 817 000 m³,
• zużycie energii elektrycznej: równe 30-tysięcznemu miastu,
• elewacja częściowo z płyt ceramicznych,
• spółka PKiN zatrudnia w budynku 330 osób – dysponuje własnymi elektrykami, hydraulikami, tapicerami.
    Wyprawa po stolicy byłaby niezaliczona, gdybyśmy nie przeszli uliczkami Starego Miasta. Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski, katedra św. Jana, to tylko niektóre zabytki, które mogliśmy podziwiać. Architektura Starego Miasta przenosi w inny wiek. Przepiękne fasady kamienic, wykusze, nadbudówki dachów, nie pozwalają oderwać od siebie oczu.

Galeria zdjęć

Przydatne linki

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

Ministerstwo Edukacji Narodowej