• Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

Wyjazd edukacyjny do Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniu 20.10.2021 rok

    W dniu 20.10.2021 roku odbył się wyjazd edukacyjny do Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, zrealizowany w ramach projektu „Wiemy więcej – budujemy więcej” współfinansowanego przez UE ze środków EFS w ramach RPOWP na lata 2014 – 2020. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie/uczennice klas czwartych technik geodeta i technik robót wykończeniowych w budownictwie oraz opiekunowie: pani Sylwia Tomkiel i pan Grzegorz Pawełko.

    Geodezja wykorzystuje w praktyce wiedzę geometryczną przy opisywaniu powierzchni ziemi oraz Ziemi jako planety, skupiając się na określaniu wielkości i kształtu, a wizyta w Centrum Nauki Kopernik pozwoli tą wiedzę usystematyzować i poszerzyć. Planetarium w Centrum Nauki Kopernik wprowadziło uczniów w podstawy geodezji wyższej z astronomią, która polega na obliczeniu pozycji, azymutów za pomocą pomiarów gwiazd, pozycji na powierzchni sfery i elipsoidy oraz geodezji satelitarnej, zajmującej się badaniem torów sztucznych satelitów naszej planety, co często jest wykorzystywane do pomiarów kształtu bryły ziemi. Młodzież uczestniczyła w pokazie filmowym „Szybciej niż światło” – nowym filmie w repertuarze, który dotyczy niedawno odkrytej planety krążącej wokół najbliższej Słońcu gwiazdy – Proximy Centauri. „Szybciej niż światło” to wycieczka w przyszłość na pokładzie statku wyposażonego w silnik na antymaterię, a nawet napęd warp – prosto ze Star Treka. Czasem science fiction staje się naukową rzeczywistością. Ludzka ciekawość oraz wytrwałość to czynniki które powodują, że jesteśmy w stanie dotrzeć coraz dalej. Dzięki rozwojowi nauki i inżynierii zdajemy sobie sprawę z ogromu otaczającego nas Wszechświata. Znamy tysiące planet pozasłonecznych i marzymy o dotarciu do nich. Czy udałoby się nam pokonać ponad cztery lata świetlne i dotrzeć do nowej planety w stosunkowo krótkim czasie?
    W trakcie wyjazdu edukacyjnego uczestniczki i uczestnicy mieli okazję zwiedzać z przewodnikiem Stare Miasto w Warszawie z uwzględnieniem niestandardowych rozwiązań architektoniczno – budowlanych, POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich oraz zobaczyć Stadion Narodowy.
Warszawska Starówka to prawdziwa perła stolicy - zachwyca kolorowymi kamienicami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
    Zamek Królewski - dawna siedziba polskich władców, to w nim uchwalono Konstytucję 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie; oprócz apartamentów można tu zobaczyć m.in. obrazy słynnego Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem. Na Placu Zamkowym stoi kolumna króla Zygmunta III Wazy (najstarszy i najwyższy świecki pomnik), który w XVI wieku przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Najstarszym i jednym z najbardziej urokliwych placów Warszawy jest Rynek Starego Miasta. Powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Organizowano tu uroczystości, jarmarki, ale także wykonywano wyroki na skazańcach. Choć istnieje już ponad siedem wieków, jego forma prawie się nie zmieniła. Na samym środku rynku stoi pomnik Syrenki, która stała się godłem i opiekunką miasta. Uczestniczki/uczestnicy zobaczyli też barbakan, dzwon na ulicy Kanonia, przespacerowali się wzdłuż staromiejskich murów i zrobili zdjęcie Wisły z tarasu widokowego na Gnojnej Górze.
    Muzeum POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. Służąc ideom otwartości, tolerancji i prawdy Muzeum POLIN przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów. W 2016 roku Muzeum POLIN zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award 2016 (Europejskie Muzeum Roku 2016).
    PGE Narodowy w Warszawie to największa arena wielofunkcyjna i jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Stadion został wybudowany na turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Budowa stadionu zakończyła się w listopadzie 2011 roku. PGE Narodowy powstał w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia. Stadion został zaprojektowany przez Konsorcjum JSK Architekci sp. z o.o., gmp International GmbH oraz Schlaich Bergermann und Partner. Na trybunach areny znajduje się 58 tysięcy miejsc dla kibiców, w tym 111 dla osób niepełnosprawnych, do dyspozycji są również 62 loże VIP. Stadion składa się z ośmiu kondygnacji o zróżnicowanej wysokości. Posiada także dwupoziomowy parking podziemny, który może pomieścić 1765 samochodów. Arenę otacza promenada o długości 1 km. Na PGE Narodowym odbywają się różnego rodzaju imprezy od meczów piłki nożnej, przez wydarzenia motoryzacyjne (m.in. Top Gear Live, Nitro Circus Live), koncerty światowych gwiazd (wystąpili tu już m.in. Paul McCartney, Beyonce, Depeche Mode, The Rolling Stones), imprezy rodzinne (np. Targi Książki, Piknik Naukowy), a także mniejsze wydarzenia społeczne i biznesowe.

Galeria zdjęć

Przydatne linki

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

Ministerstwo Edukacji Narodowej