Wyjazd zawodowy nauczycieli na XX Szkołę Pomiarów w Szklarskiej Porębie, TPI Sp. z o.o. w dniach 24.10 – 26.10.2018 r.


    W dniach 24.10 – 26.10.2018 roku odbył się wyjazd zawodowy nauczycieli na XX Szkołę Pomiarów w Szklarskiej Porębie, organizowaną przez TPI Sp. z o.o., zrealizowany w ramach projektu „Wiemy więcej – budujemy więcej” współfinansowanego przez UE ze środków EFS w ramach RPOWP na lata 2014 – 2020. Uczestniczkami wyjazdu były nauczycielki przedmiotów zawodowych branży geodezyjnej Sylwia Tomkiel i Małgorzata Wilczewska. Firma TPI sp. z o.o. jest największym dostawcą rozwiązań pomiarowych w Polsce. Zajmuje się dystrybucją, serwisem, doradztwem oraz szkoleniami związanymi z technologiami pomiarowymi.

    Zakres szkolenia obejmował zajęcia teoretyczne i warsztatowe. Podczas zajęć teoretycznych poruszane były tematy związane z pomiarami satelitarnymi i sieciami GNSS. Zagadnienia dotyczyły pozyskiwania i przetwarzania danych przestrzennych oraz ich wykorzystania w pracach geodezyjnych, związanych z projektowaniem oraz pomiarami kontrolnymi i inspekcją dużych obiektów. Panel nt. skanowania przedstawiał informacje o łączeniu skanów i budowie modeli trójwymiarowych oraz wykorzystaniu dronów w badaniach środowiska i w rolnictwie. Podczas wykładów zaprezentowano wiele przykładów zastosowania danych przestrzennych w różnych dziedzinach gospodarki, między innymi przedstawiciele firmy Bentley zaprezentowali zastosowanie danych trójwymiarowych w BIM na przykładzie inwestycji drogowej w miejscowości Zator. Przedstawiciele firmy WROGEO przedstawili możliwości wykorzystania bezzałogowych płatowców.
    Zajęcia warsztatowe zostały podzielone na dwa bloki: zajęcia z oprogramowaniem komputerowym i praca z chmurą punktów oraz pomiary terenowe z wykorzystaniem sprzętu firm Topcon, Faro i UAV. Warsztaty z oprogramowania związane były z modelowaniem BIM, opracowaniem danych pozyskanych z dronów w oprogramowaniu Orbit, Context Capture, Collage oraz przedstawiono nowe możliwości programu C-GEO firmy Softline w pracach geodezyjnych.
    Podczas zajęć terenowych zaprezentowano sposoby pozyskiwania danych przestrzennych przy użyciu bezzałogowych systemów latających oraz wykonano pomiary geodezyjne przy użyciu tachimetrów elektronicznych i odbiorników satelitarnych GNSS. Wykonano porównanie odbiorników satelitarnych, dronów oraz skanerów różnego typu, zwracając uwagę na dobór narzędzi pomiarowych w zależności od celu, rodzaju i dokładności pomiaru.
    Prowadzący zaprezentowali nowe narzędzia pomiarowe umożliwiające skanowanie w ruchu – skaner Revo, który w bardzo krótkim czasie zbiera dane przestrzenne bez konieczności wykonywania pomiarów ze stanowiska pomiarowego.
    Podczas szkolenia była możliwość wykonania pomiarów najnowocześniejszymi narzędziami pomiarowymi, opracowania ich wyników w oprogramowaniu oraz uzyskania wyjaśnień podczas indywidualnych konsultacji z pracownikami firmy TPI oraz współpracującymi partnerami.

Galeria zdjęć