• Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

Wyjazd zawodowy nauczycieli obejmujący szkolenie techniczne w firmie Stegu Sp. z o.o. oraz zapoznanie się z funkcjonowaniem Zakładu Geotermii w Mszczonowie w dniach 12.11– 14.11.2019 roku

    W dniach 12.11 – 14.11.2019 roku odbył się wyjazd zawodowy nauczycieli obejmujący szkolenie techniczne w firmie Stegu Sp. z o.o. oraz zapoznanie się z funkcjonowaniem Zakładu Geotermii w Mszczonowie, zrealizowany w ramach projektu „Wiemy więcej – budujemy więcej” współfinansowanego przez UE ze środków EFS w ramach RPOWP na lata 2014 – 2020. Uczestnikami wyjazdu byli nauczyciele przedmiotów zawodowych branży budowlanej i odnawialnych źródeł energii.

    Zakres szkolenia w Zakładzie Geotermii w Mszczonowie obejmował zajęcia teoretyczne dotyczące procesu technologicznego produkcji i wykorzystania energii cieplnej otrzymywanej z wód geotermalnych, dystrybucji ciepła w sieci ciepłowniczej oraz wykorzystania wód geotermalnych w miejskim systemie wodociągowym. Podczas części praktycznej nauczyciele mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem obiektów ciepłowni i stacji poboru wody geotermalnej w rzeczywistych warunkach pracy. Szkolenie prowadził pan Piotr Siedlecki, kierownik oddziału południe Ciepłownia Mszczonów i Żyrardów. Omówione zostało wyposażenie budynku ciepłowni: gazowe kotły grzewcze, absorpcyjna pompa ciepła, sprężarkowa pompa ciepła, zasobnik buforowy, ekonomizer, stacja uzdatniania wody do sieci ciepłowniczej oraz stacji poboru wód geotermalnych: urządzenia do uzdatniania wody geotermalnej, system kontroli i nadzoru, a także parametry techniczne odwiertu.
    Zakład Geotermalny w Mszczonowie powstał jako trzeci w Polsce. Wydobywana w nim od 2000 roku woda geotermalna wykorzystywana jest do celów ciepłowniczych, rekreacyjnych oraz co jest ewenementem na skalę europejską – do celów pitnych. Ciepłownia geotermalna zastąpiła trzy miejskie kotłownie węglowe, które co roku emitowały do atmosfery 60 ton związków siarki. Eksploatacja gorących podziemnych źródeł zapewnia stabilny system grzewczy, a także zminimalizowała negatywne skutki oddziaływania na środowisko procesu produkcji ciepła. Podmszczonowskie wody geotermalne o temperaturze 42˚C, pozyskiwane z głębokości 1700 metrów są w stanie skutecznie ogrzać Mszczonów do momentu, kiedy temperatura powietrza nie spadnie poniżej - 5˚C, później musi być dodatkowo podgrzewana gazem. Całkowita moc zainstalowana ciepłowni wynosi 8,3 MW, a moc systemu pochodząca z wód geotermalnych wynosi około 3,7 MW.
    W kolejnych dniach nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu w przedsiębiorstwie STEGU Sp. z o.o. w Jełowej. Jest to firma rodzinna z polskim kapitałem i 25 - letnim doświadczeniem, produkująca ścienne i elewacyjne okładziny dekoracyjne betonowe, gipsowe, drewniane oraz kamienne. Wyroby, znane z wyjątkowego designu inspirowanego naturą i precyzyjnego wykonania, wytwarzane są z najwyższej jakości materiałów sprowadzanych z całego świata. Produkty Stegu dostępne są na ponad 25 rynkach w Europie, Azji, Afryce oraz Ameryce. Innowacyjny, ekologiczny proces produkcji odbywa się w nowoczesnych, w pełni zautomatyzowanych zakładach. W pierwszej części szkolenia Pan Piotr Hadasik – Dyrektor Produkcji oraz Pan Sebastian Kansy – Koordynator ds. Produkcji i Inwestycji przedstawili szeroką gamę produktów Stegu oraz ich zastosowanie. Druga część obejmowała zwiedzanie zakładu oraz dwóch linii produkcyjnych. Nauczyciele zapoznali się z technologią produkcji płytek gipsowych oraz betonowych, począwszy od zalewania formy, po wiązanie, proces dojrzewania, rozformowanie, do pakowania gotowych wyrobów. Na zakończenie nauczyciele odwiedzili Dział Badań i Rozwoju, w którym wykonuje się badanie podstawowych parametrów tj. wytrzymałość na ściskanie, nasiąkliwość i mrozoodporność wyrobów oraz odbywają się prace nad nowymi produktami.
    Firma Stegu to lider w produkcji płytek dekoracyjnych na rynku polskim. W bogatej ofercie można znaleźć m.in. kamień dekoracyjny, płytki cegłopodobne, kamień naturalny, panele drewniane. Szeroki wybór odcieni i tekstur pozwala na dobór płytek odpowiednich dla każdego stylu wnętrzarskiego i architektonicznego. Innowacyjne rozwiązania i stałe doskonalenie produktów to priorytet firmy.
Podczas wyjazdu nauczyciele mieli także okazję m.in. do zwiedzenia miasta Opola (m.in. wieża piastowska, katedra, kościół św. Trójcy, Amfiteatr Tysiąclecia, Muzeum Polskiej Piosenki), zamku w Mosznej oraz Kluczborka z uwzględnieniem niestandardowych rozwiązań architektoniczno – budowlanych.

Galeria zdjęć

Przydatne linki

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

Ministerstwo Edukacji Narodowej