Jesteś tutaj: Start Szkolenia nauczycieli Geodezja w obliczu zmian zarówno w praktyce jak i nauczaniu na poziomie ponadpodstawowym
W dniach 09.09 – 11.09.2021 roku odbył się wyjazd zawodowy nauczycieli do miejscowości Fojutowo w Borach Tucholskich na szkolenie „Geodezja w obliczu zmian zarówno w praktyce jak i nauczaniu na poziomie ponadpodstawowym” organizowane przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich Oddział w Bydgoszczy, zrealizowany w ramach projektu „Wiemy więcej – budujemy więcej” współfinansowanego przez UE ze środków EFS w ramach RPOWP na lata 2014 – 2020. Uczestnikami wyjazdu byli nauczyciele przedmiotów zawodowych branży geodezyjnej.
Przewodnim tematem szkolenia były zmiany w przepisach prawa, wynikająca ze zmiany przepisów wykonawczych do Ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, które poprowadził dr inż. Robert Łuczyński. W wyniku analizy nowych przepisów prawa i wyjaśnienia wątpliwości w ich interpretacji, uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z wpływem zmian na praktyczne wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych.
Odbyły się także wykłady i warsztaty z zakresu fotogrametrycznych technologii pozyskiwania i przetwarzania danych prowadzone przez dr inż. Bartosza Mitkę, na których można było zobaczyć między innymi sposoby pozyskiwania danych przy użyciu kamery fotogrametrycznej podwieszonej do drona. Następnie podczas części warsztatowej, uczestnicy wykonywali modele 3d oraz ortofotoplany na podstawie danych pozyskanych przy użyciu aparatów fotograficznych. Szkolenie było interesujące, a uzyskane umiejętności i wiedzę nauczyciele wykorzystają w pracy dydaktycznej z młodzieżą. W czasie wolnym nauczyciele mogli podziwiać piękno przyrody Borów Tucholskich oraz zobaczyć znajdujący się niedaleko osady Fojutowo unikatowy zabytek architektury hydrotechnicznej – akwedukt, będący skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi (płynącej dołem) i Wielkiego Kanału Brdy (płynącego górą). Budowla ma 75 m długości i jest to najdłuższy taki obiekt w Polsce.