• Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

  • Wiemy więcej - budujemy więcej

Wyjazd zawodowy nauczycieli obejmujący szkolenie w firmie Blachotrapez Sp. z o.o., w Centrum Szkoleniowym w Ponicach oraz zapoznanie z procesem technologicznym produkcji wyrobów firmy w zakładzie w Zabornii w dniach 03.12 – 06.12.2022.

    W dniach 03.12 – 06.12.2022 rok odbył się wyjazd zawodowy nauczycieli obejmujący szkolenie w firmie Blachotrapez Sp. z o.o. w Centrum Szkoleniowym w Ponicach oraz zapoznanie z procesem technologicznym produkcji wyrobów firmy w zakładzie w Zabornii, zrealizowany w ramach projektu „Wiemy więcej – budujemy więcej” współfinansowanego przez UE ze środków EFS w ramach RPOWP na lata 2014 – 2020. Uczestnikami wyjazdu byli nauczyciele przedmiotów zawodowych branży budowlanej oraz odnawialnych źródeł energii.

    Zakres szkolenia w firmie Blachotrapez Sp. z o.o. obejmował część teoretyczną i praktyczną, a przeprowadził je pan Mateusz Chryc, specjalista ds. szkoleń. Uczestnicy szkolenia mieli również możliwość zwiedzenia nowoczesnej hali produkcyjnej oddanej do użytkowania w 2018. Obserwowali ciąg technologiczny wytwarzający panele blaszane oraz blachy systemowe.
    Podczas części teoretycznej poruszane były kwestie dotyczące asortymentu materiałowego, jaki proponuje firma Blachotrapez:
- blacha dachowa profilowana T8, T14 plus, T18, T18 plus, T20 plus, T35 plus, T50, T55,
- gonty blaszane (Janosik),
- panele dachowe i elewacyjne na rąbek stojący,
- blachy z posypką,
- obróbki blacharskie (zakończenie gąsiora dachowego, pas podrynnowy, nadrynnowy),
- akcesoria dachowe (rynny, okna dachowe, kominki wentylacyjne, systemy uszczelnień).
    Część praktyczna była przeprowadzona na poligonie szkoleniowym i obejmowała przygotowanie połaci pod krycie zasadnicze (łacenie, detale, obróbki), wykonanie obróbek blacharskich wieńczących dach, łączenia ze sobą poszczególnych arkuszy blach płaskich, obróbki okna dachowego. Kadra pedagogiczna została w szczególny sposób uczulona na najczęstsze błędy wykonawcze podczas wykonywania pokrycia dachowego z blachy oraz miała możliwość zapoznania się z najbardziej popularnym produktem firmy jakim jest gont blaszany – Janosik.
    Blachotrapez należy do czołowych producentów pokryć dachowych i elewacyjnych w Polsce. Początki firmy sięgają lat 60-tych, kiedy to powstała firma dekarska państwa Luberda. Wykonując krycie dachów, montaż rynien i obróbek wykonywanych we własnym warsztacie firma nieustannie rozwijała się powiększając liczbę zatrudnionych pracowników. Z biegiem lat dzięki pracowitości, wytrwałości i góralskiej zawziętości, wychodząc na przeciw potrzebom rynku firma przekształciła się z firmy dekarskiej w produkcyjno-handlową i szybko stała się liczącym dystrybutorem blach stalowych. Początek lat 90-tych powoduje całkowitą zmianę zakresu działania, a głównym obszarem staje się hurtowy handel blachą i produkcja pokryć dachowych. W 1992 roku powstaje pierwszy zakład produkcyjny w Ponicach, rok później zostaje otwarta pierwsza placówka sprzedaży detalicznej w Sękocinie, a w 1995 w Krakowie. Koniec lat 90-tych wieku to duży wzrost popytu na pokrycia dachowe, za którym firma musiała nadążyć. W tym celu w 1997 roku powstaje kolejny zakład produkcyjny w Rabce - Zaboria i rozpoczyna się szybka ekspansja sieci detalicznej na terenie Podhala i byłego województwa bielskiego. W tym też roku Blachotrapez jako pierwszy wprowadza alucynk, nowy rodzaj materiału do produkcji pokryć dachowych. Z końcem roku 2003 Blachotrapez sprzedaje już blachy w 37 własnych placówkach i otwiera dział sprzedaży hurtowej. Rok 2004 to początek zorganizowanej ekspansji zagranicznej. Firma stale poszerza swoją ofertę handlową, jak i rejony działania. Na Słowacji powstaje Blachotrapez s.r.o. oferując produkowane w Polsce blachy, dziś już w 40 placówkach handlowych. W 2007 roku zorganizowane działanie rozpoczyna dział eksportu oferując za pomocą własnych przedstawicieli wyroby Blachotrapezu w Rumuni, Czechach, na Białorusi i na Węgrzech. Rok 2012 to już trzy nowoczesne zakłady produkcyjne, własny tabor samochodowy liczący przeszło 150 samochodów ciężarowych i dostawczych, największa w Polsce własna sieć sprzedaży detalicznej, ponad 110 placówek handlowych na terenie kraju i dwa biura handlowe obsługujące klientów hurtowych: Zabornia i Sękocin. Rok 2015 to czas nowych produktów oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Na rynku pojawia się blachodachówka TALIA o wyjątkowo smukłej formie oraz innowacyjny gont blaszany Janosik. W wyniku wieloletnich obserwacji, analiz i badań, przeprowadzonych przez ekspertów firmy BLACHOTRAPEZ wprowadzony zostaje innowacyjny system SPS – opatentowany system bezpiecznego tłoczenia blachy. Rewolucyjny system, gwarantujący zwiększoną żywotność blachy, stosowany jest przy produkcji wszystkich modeli blachodachówek. Dzięki niemu firma wydłuża gwarancję na wybrane produkty nawet do 40 lat.
    W oparciu o przyjętą politykę ekspansji Blachotrapez rozbudowuje regularnie sieć sprzedaży w Polsce oraz w całej Europie. Tylko na polskim rynku posiada aktualnie 130 własnych oddziałów handlowych, natomiast w Europie - 209 czynnych placówek. Firma zwiększa także swoje moce przerobowe. Potwierdzeniem tego jest 6 zakładów produkcyjnych, w których zgodnie z najwyższymi standardami jakości, tworzone są unikalne w skali UE produkty firmy. Dodatkowo chcąc zapewnić profesjonalną obsługę − od produkcji po dostawę − firma stale zwiększa nakłady finansowe na własną flotę. Obecnie dysponuje 400 samochodami, które dostarczą zamówienia do każdego miejsca w Polsce. Blachotrapez może pochwalić się także zapleczem 300 wysoko wykwalifikowanych doradców technicznych, których wiedza na temat produktu i doświadczenie w branży pozwalają jak najlepiej dopasować ofertę sprzedaży do oczekiwań klientów. W skład Grupy Blachotrapez dzisiaj wchodzą również firmy: BTR Systems, Krop, Revolt Energy, PVex, Gard.
    Podczas wyjazdu nauczyciele mieli także okazję do zapoznania się z architekturą drewnianą i niestandardowymi rozwiązaniami architektoniczno – budowlanymi Podhala m.in. Skocznią Narciarską Wielka Krokiew, kolejką linową na Kasprowy Wierch, Sanktuarium na Krzeptówkach, zwiedzenia kompleksu Term w Bukowinie Tatrzańskiej (ekobudownictwo, wykorzystanie zielonych źródeł energii) oraz budownictwa regionalnego na Krupówkach.

Galeria zdjęć

Przydatne linki

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

Ministerstwo Edukacji Narodowej