W miesiącach lipiec - sierpień 2021 roku uczniowie ZSB–G w Białymstoku uczestniczyli w stażach zawodowych, zrealizowanych u pracodawców w ramach projektu „Wiemy więcej – budujemy więcej” współfinansowanego przez UE ze środków EFS w ramach RPOWP na lata 2014 – 2020.
Staże zawodowe uczennic/uczniów miały na celu rozszerzenie, wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu kształcenia, co pozwoli na dostarczenie na rynek pracy większej liczby wykwalifikowanych techników odpowiadających aktualnym wymogom pracodawców, a w efekcie zwiększenie zdolności młodzieży do przyszłego zatrudnienia. Podczas staży zawodowych zindywidualizowany program stażu realizowała młodzież kończąca klasę trzecią w zawodach technik budownictwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik budowy dróg, technik inżynierii sanitarnej, technik geodeta.
Staż zawodowy w firmie UNIHOUSE SA odbywała Maja Butkiewicz. Kompetencje uzyskane podczas stażu przez uczennicę to m.in. aktualizowanie wiedzy w zakresie materiałów stosowanych w budownictwie, czytanie rysunków konstrukcyjnych w zakresie konstrukcji żelbetowych, wykonywanie posadzek betonowych dozbrojonych włóknem polimerowym, montowanie parapetów wewnętrznych z konglomeratów.
Staż zawodowy w firmie UNIBEP S.A. odbywali: Elżbieta Zalewska, Michalina Olszewska, Michał Suchocki oraz Paulina Opalińska. Kompetencje uzyskane podczas stażu przez uczniów to m.in. dobieranie sprzętu do badania właściwości technicznych materiałów do budowy dróg i obiektów mostowych, analizowanie dokumentacji projektowej dróg i obiektów mostowych, posługiwanie się przyrządami i instrumentami geodezyjnymi, w szczególności niwelatorem i dalmierzem, dobieranie materiałów do wykonywania warstw jezdnych nośnych nawierzchni drogowych, określenie przydatności materiałów do budowy dróg i obiektów inżynierskich, wykonywanie podbudowy pod nawierzchnie z mieszanek betonowych i mineralno – asfaltowych.
Staż zawodowy w firmie HANDAN Instalacje Sanitarne Sidoruk i Sidoruk Sp. j. odbywali: Karolina Łukaszewicz, Dariusz Kozaczuk, Sebastian Banel, Dawid Lul i Gabriela Tomaszewska. Kompetencje uzyskane podczas stażu przez uczniów to m.in. wykonywanie rysunków z wykorzystaniem specjalistycznych programów komputerowych, określenie warunków magazynowanie i przechowywania elementów instalacji sanitarnych, sporządzanie zapotrzebowania na materiały do montażu instalacji i odnawialnych źródeł ciepła, przygotowanie instalacji do odbioru, wykonywanie montażu instalacji centralnego ogrzewania, w tym podłogowego, montaż urządzeń i systemów odnawialnych źródeł energii, dobieranie narzędzi i sprzętu do wykonywanych czynności, analiza dokumentacji projektowej, sporządzanie obmiaru i przedmiaru robót związanych z instalacjami sanitarnymi.
Staż zawodowy w firmie Przedsiębiorstwo „GEODEZJA – Wojciech Piechowski” odbywała Katarzyna Charkiewicz. Kompetencje uzyskane podczas stażu przez uczennicę to m.in. obsługa odbiornika GNSS i tachimetru elektronicznego, zastosowanie przyrządów geodezyjnych podczas prac terenowych, wykorzystywanie programów geodezyjnych Winkalk i Ewmapa w pracach geodezyjnych, sporządzanie szkiców w trakcie pomiarów w terenie, wykorzystanie geoportalu powiatu białostockiego do zgłaszania robót geodezyjnych w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz do pozyskiwania danych dotyczących szczegółowej osnowy geodezyjnej, odszukiwanie punktów geodezyjnej osnowy scaleniowej, wyznaczanie nowych punktów granicznych dzielonych działek ewidencyjnych i ich stabilizacja.
Staż zawodowy w Przedsiębiorstwie Geodezyjno – Informatycznym „LIMBUS” odbywała Marcela Bałakier. Kompetencje uzyskane podczas stażu przez uczennicę to m.in. digitalizacja materiałów archiwalnych zasobu geodezyjno – kartograficznego, zakładanie i stabilizacja osnowy pomiarowej, stabilizacja znaków granicznych, wykonywanie wywiadu terenowego i sporządzanie mapy, pomiar osnowy wysokościowej, sporządzanie cyfrowych operatów technicznych z wykonanych prac pomiarowych.
Staż zawodowy w firmach Przedsiębiorstwo Instalacyjne „NIKOT” Sp. J. oraz Przedsiębiorstwo In-Kos Bartosz Kostro odbywali Aleksander Rutkowski oraz Sebastian Horosz. Kompetencje uzyskane podczas stażu przez uczniów to m.in. analiza dokumentacji projektowej w zakresie sieci i instalacji sanitarnych – ustalenie miejsca usytuowania projektowanej instalacji, przyłącza lub sieci, czytanie rysunków szczegółowych, aktualizowanie wiedzy w zakresie technologii stosowanych przy wykonaniu sieci i montażu instalacji, określenie skutków oddziaływanie czynników szkodliwych na organizm człowieka podczas wykonywania prac sanitarnych.
Staż zawodowy w firmie „MIAZGASAN” Zakład Instalatorstwa Sanitarnego i C.O. Krzysztof Miazio odbywali Przemysław Komar i Maciej Trojanowski. Kompetencje uzyskane podczas stażu przez uczniów to m.in. organizowanie stanowiska pracy zgodnie z obowiązującymi wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska, dobieranie sprzętu i narzędzi do montażu i instalacji cwu, posługiwanie się dokumentacją montażu urządzeń i armatury zabezpieczającej, wykonywanie montażu urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, przygotowanie do odbioru uruchamianie instalacji co oraz urządzeń w kotłowni, rozróżnianie wskazań aparatury kontrolno-pomiarowej kotłowni, wykonywanie robót wykończeniowych przed przekazaniem do eksploatacji instalacji centralnego ogrzewania.
Program staży zawodowych wykraczał poza program kształcenia praktycznego, a uczniowie musieli połączyć wiedzę teoretyczną z praktyczną konieczną do prawidłowego wykonania zadań. Realizacja staży zawodowych u pracodawców przyczyniła się do podniesienia umiejętności i kompetencji zawodowych oraz umożliwiła zapoznanie się z innowacyjnymi rozwiązaniami w branży.